سروو موتور چیست؟

سروو موتور چیست ؟

سروو موتور یکی از انواع موتورهای الکتریکی محسوب می شود. از آنجاییکه سروو موتور ها از خاصیت لختی ( اینرسی) کمی برخوردار هستند، امکان تغییر سرعت در کم ترین زمان ممکن، در آن ها وجود دارد. به همین دلیل این نوع از موتور های الکتریکی، بیشتر از سایر موتور ها کاربرد دارند. این نوع موتور به وسیله یک سیستم کنترل فیدبک ، موقعیت دستگاه، همچنین قدرت و سرعت آن را تغییر می دهد. سیستم کنترل فیدبک به سیستمی اطلاق می شود که با مقایسه و بررسی توابع کمیت کنترل شده و کمیت مرجع و با استفاده از اختلافشان به منظورکنترل ، رابطه ای مفروض را ما بین آن ها ایجاد می کند.

در سروو موتور به صورت کلییک سری مدارات الکترونیکی مانند درایو ها در کنار آن قرار دارد و الکترو موتور حاوی شفت عمل گردش را به عهده دارد و تجهیزات الکترونیکی هم وظیفه دقت دادن به الکترو موتور را بر عهده دارند و این دقت شامل کنترل زاویه، کنترل شتاب، کنترل سرعت و … می شود.

سروو موتور ها در انواع مختلف مانند گیربکس دار و غیر گیربس و دیجیتال و آنالوگ می باشند که در کار های مختلفی همانند رباتیک و مکاترونیک و آرسی استفاده می شوند.

 

 

 

چرخ دنده فلزی در مقابل چرخ دنده پلاستیکی (METAL GEAR vs. PLASTIC GEAR) :

سرووها از لحاظ جنس چرخدنده های داخلی در دو نوع فلزی(Metal Gear) و پلاستیکی(Plastic Gear) ساخته می شوند. سرووهای چرخدنده فلزی دارای دوام بسیار بیشتر، قدرت بالاتر و در عوض قیمت بالاتر هستند. چرخدنده های پلاستیکی معمولا در سرووهای استاندارد یا معمولی که از لحاظ قدرت ، سرعت و قیمت در سطح پایینی قرار دارند استفاده می شوند. چرخدنده های فلزی معمولاً از فولاد و برنج ساخته می شوند اما در برخی سرووها از فلز گرانقیمت و مستحکم تیتانیم استفاده می شود که آنها را (Titanium Gear) می نامند.

 

سروو موتور

 

 

سروو های دیجیتال در مقابل سروو های آنالوگ (Digital vs. Analog) :

یک سرووی دیجیتال دارای یک مدار کنترل کننده فرکانس بالا بوده که باعث می شود سروو دقیقتر در زوایای مختلف حرکت کرده و به مرکز باز گردد. ضمنا حرکت این نوع سرووها نرمتر و سریعتر است. اما متاسفانه برخی ار این نوع سرووها برای افزایش و کاهش گاز موتور در نقش سرووی تراتل (Throttle) عمر کمی دارند. چرا که آمپلی فایر دیجیتال سروو هنگامی که سروو در موقعیت بیشینه    (Full Throttle) یا کمینه (Idle) قرار دارد، بطور پیوسته جریان الکتریکی را پمپ می کند که این عمل باعث سوختن زود هنگام سروو می گردد.
سرووهای آنالوگ با وجود اینکه نسبت به سرووهای دیجیتال دقت و نرمی کمتری دارند، جهت استفاده بعنوان سرووی تراتل بسیار مناسبتر و با دوام تر می باشد. قیمت سرووهای آنالوگ نیز بطور قابل توجهی نسبت به سرووهای دیجیتال کمتر است.
3.5/5 (2 نظر)
ایران هابی
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • امیر 12 آذر 1399 / 2:43 ب.ظ

  سلام سروو ها زاویه چرخش 180 و 360 درجه دارند کدومشون برای مدل مناسب هستند؟

  • ایران هابی 13 آذر 1399 / 2:30 ق.ظ

   باسلام
   با توجه به نیازتون سروو مورد نظر رو میتونید انتخاب کنید
   ولی درکل برای مدل از سروو های ۱۸۰ درجه استفاده میکنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *