فلایت کنترلر چیست؟

فلایت کنترلر ها

کنترل کننده پرواز و مغز متفکر تمام مولتی روتور ها

کوادکوپتر ها و یا به طور کلی تمام مولتی روتور ها در دنیای وسایل سرگرمی یک تکنولوژی جدید به حساب می آیند و در دسته بندی محصولات مدرن و منحصر به فرد قرار می گیرند.
این سیستم های پروازی کنترلی از لحاظ ساختاری نیز دارای تفاوت هایی هستند و از سیستم های جدیدی بهره می برند. یکی از این سیستم ها کنترل کننده پرواز (Flight Controller) است که ما قصد داریم توضیحات مختصری را در مورد آن ارائه دهیم.

در هنگام استفاده از هواپیما ها و قایق های کنترلی، معمولا کنترل کامل و دقیق موتور در اختیار کاربران قرار می گیرد. به عبارت دیگر حتی کوچکترین تغییر در وضعیت فرمان موجود روی دستگاه کنترل از راه به افزایش یا کاهش RPM (سرعت چرخش موتور بر حسب دور بر دقیقه) منتهی می شود.
این اتفاق در هنگام استفاده از سایر امکانات کنترلی نیز رخ می دهد و کنترل کامل بال ها، دنباله و سایر قسمت هایی که در تغییر سرعت و جهت درگیر هستند در اختیار کاربر قرار می گیرد.

اما مولتی روتور ها با توجه به تعداد موتور های بیشتر در این زمینه عملکرد متفاوتی دارند. همانطور که می دانید هیچ انسانی نمی تواند سرعت چرخش سه موتور (حداقل تعداد موتور ها در یک هگزاکوپتر) را به صورت همزمان کنترل کند و دقت کافی برای حفظ ثبات و تعادل پرنده را فراهم نماید.
به همین دلیل مولتی روتور ها به یک قطعه اضافی مجهز شده اند که با نام کنترل کننده پرواز شناخته می شود و در چنین مواقعی کارایی خود را به نمایش می گذارد.

Flight Controller یک تخته مدار نسبتا کوچک است که شامل قسمت های پیچیده و متنوع می باشد. وظیفه این قطعه کنترل و تعیین میزان RPM هر موتور است و در هر لحظه نسبت به دستورات ارسال شده از سوی خلبان واکنش نشان می دهد.
زمانی که دستورات حاوی اطلاعات مربوط به تغییر سرعت یا جهت توسط خلبان صادر می شود، کنترل کننده پرواز آن ها را از دستگاه گیرنده دریافت می کند و پس از پردازش، به کمک قطعات ESC سرعت هر یک از موتور ها را مطابق با دستورات خلبان تغییر می دهد.

اکثر کنترل کننده های پرواز از سنسور های اضافی بهره می برند تا سطح محاسبات خود را ارتقا ببخشند و پردازش های دقیق تری را به انجام برسانند.
این سنسور های اضافی و در عین حال کارآمد می توانند ژیروسکوپ هایی باشند که به منظور تعیین میزان چرخش و جهت مورد استفاده قرار می گیرند، و یا بارومتر هایی باشند که به حفظ ارتفاع به صورت خودکار کمک می کنند.
جالب است بدانید که سیستم GPS نیز می تواند در طول پرواز های خودکار به Flight Controller کمک کند و همچنین نقش مهمی در افزایش ایمنی داشته باشد.
واقعیت این است که هر چقدر تعداد و تنوع این سنسور ها بیشتر باشد، کنترل کننده پرواز عملکرد بهتری دارد و در نتیجه دقت کنترل کوادکوپتر به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

همانطور که می بینید، کنترل کننده پرواز یکی از قسمت های حیاتی کوادکوپتر ها و سایر مولتی روتور ها محسوب می شوند. در صورت استفاده از تنظیمات مناسب برای کنترل کننده پرواز، دستورات کنترلی خلبان باید کاملا با رفتار و تغییرات به وجود آمده در کوادکوپتر مطابقت داشته باشد.
علاوه بر آن کنترل کننده های پرواز قابل پیکربندی هستند و قابلیت برنامه نویسی برای آن ها تعریف شده است تا شما بتوانید فرایند های سفارشی سازی را با توجه به نوع پهباد خود روی این قطعه پیاده نمایید.
لازم است بدانید که با توجه به نوع کنترل کننده پرواز انتخاب شده، نرم افزار های متنوعی برای نوشتن تنظیمات مورد نظر و اعمال آن ها روی این قطعه وجود دارد.

بسیاری از کنترل کننده های پرواز از قابلیت اجرای حالت های پرواز گوناگون بهره مند هستند. هر یک از قابلیت ها توسط دستگاه کنترل از راه دور فعال می شوند تا شما بتوانید در موقعیت های گوناگون از آن ها کمک بگیرید.
چنین ویژگی در کوادکوپتر های دوربین دار مخصوص فیلم برداری بسیار مهم است و می تواند به نتایجی به مراتب بهتر منجر شود.
نکته جالب تر این است که شما می توانید هر یک از حالت ها را به صورت پیش فرض تنظیم کنید و یک دکمه را به فعال کردن سریع آن اختصاص دهید.
به عنوان مثال کافیست حالت های GPS lock mode، self-leveling mode، و manual mode را در قالب سه پروفایل جداگانه روی کنترل کننده پرواز تعریف کنید، و به هر یک آن ها یک دکمه روی دستگاه کنترل از راه دور اختصاص دهید.
به این ترتیب در طول پرواز می توانید حالت های پروازی کوادکوپتر را به سرعت تغییر دهید و امکانات متنوع هر کدام از آن ها بهره مند شوید.

در طول چند سال اخیر، تنوع و تعداد کنترل کننده های پرواز عرضه شده از سوی برند های گوناگون افزایش چشمگیری داشته است.
این روند رو به رشد می تواند یک فرصت مناسب برای کاربران مولتی روتور ها تلقی شود و طیف گسترده ای از انتخاب های متنوع را در اختیار آن ها قرار دهد.
اما این تنوع مشکلات خاص خود را نیز به دنبال دارد، و سوالات بسیاری را در ذهن علاقه مندان به این تکنولوژی به وجود می آورد.
ما در این مقاله سعی کردیم به معرفی Flight Controller و طرز کار آن بپردازیم. اما اگر قصد دارید این سیستم را بهتر بشناسید و با جزییات آن آشنا شوید، توصیه می کنیم در مقاله های بعدی نیز با ما همراه باشید.

انواع فلایت کنترل ها :

  • فلایت کنترل کواد های ساخت کمپانی :

کوادروتور های ساخت اکثر کمپانی ها مانند سایما و WL Toys جهت سبکی محصول همه ی قطعات را در فلایت کنترلر قرار داده تا نیازی به برد های جداگانه جهت توزیع انرژی و کنترل سرعت موتور ها نباشد .

قرار دادن و خلاصه کردن تمام قطعات و برد های اضافی در یک فلایت کنترل مزایایی هم چون:

سبک شدن کواد ٬  آسانی در تعویض قطعات و آسیب فیزیکی کمتر به هنگام سقوط .

و معایبی مانند :

خراب شدن تمام برد فلایت کنترل در صورت نا مناسب بودن ولتاژ باتری یا همخوانی نداشتن آمپراژ‌ و نوع موتور با فلایت کنترل دارد .

Flight Controller ، کنترل کننده

همانطور که میبینید همه ی اجزای این پهباد نظیر موتور ها و باتری مستقیما به فلایت کنترل متصل شده اند .

در فلایت کنترل های ساخت کارخانه برای یک محصول خاص ٬ سیستم فرستنده و گیرنده ی رادیویی بر روی فلایت کنترل قرار داده شده و از این جهت تنها با رادیو کنترل مخصوص آن محصول کار می کند .

  • فلایت کنترل کوادکوپتر های FPV :

اگر قصد ساخت یک کوادکوپتر FPV که دارای دوربین ٬‌ فرستنده ی رادیویی ۵.۸ گیگاهرتزی و بدنه ای از فیبرو کربن است دارید باید از فلایت کنترل های مخصوص اینکار استفاده نمایید .

در بعضی فلایت کنترلر های مخصوص کواد FPV تمام برد ها نظیر برد منبع تغذیه و سنسور ژیروسکوپ بر روی آن قرار دارند .

مزیت فلایت کنترل های این مدل کواد ها اپن سورس بودن آن ها می باشد که بسیاری از محدودیت های دیگر فلایت ها را برداشته است.

 

فلایت کنترلر

 

  • فلایت کنترلر های کوادکوپتر های دست ساز حرفه ای :

اگر قصد ساخت یک غول پرنده ی رادیو کنترل را دارید باید از فلایت کنترلر های حرفه ای همچون فلایت کنترلر های موجود در بازار مثل کمپانی Dji استفاده نمایید .

این دسته از ( Flight Controller ) نه تنها به شما اجازه ساخت کوادکوپتر بلکه اجازه ساخت انواع مولتی روتور ها نظیر هگزا کوپتر ها و مدل های بالاتر را می دهند .

برای مثال فلایت کنترل A2 دارای یک پک کامل به همراه آنتن قدرتمند GPS بوده که قابلیت اتصال به ماهواره و برنامه ریزی مسیر پرواز را داشته .

 

فلایت کنترلر

 

این فلایت کنترل دارای سیستم عامل داخلی ( بعضا نسخه هایی از لینوکس ) و پردازشگر مرکزی ( CPU ) بوده که قابلیت کد نویسی و کنترل آن از طریق اپلیکیشن های مخصوص Dji را دارا است .

این نوع فلایت ها از نظر امنیت و قوی بودن از فلایت های دیگر بسیار بهتر هستند و قابلیت های زیادی همچون بازگشت به خانه ، برنامه ریزی پرواز ، ثابت ماندن در یک مکان و… را دارا می باشند اما بدلیل گرون بودن این نوع فلایت ها تقاضا برای ساخت یک مولتی روتور دست ساز با استفاده از این نوع فلایت ها بسیار کم شده.

0/5 (0 نظر)
ایران هابی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *